HISTORIA MIEJSCOWOŚCI OLCHOWA
Wieś Olchowa prawdopodobnie została założona na początku XIV wieku i należała do klasztoru w Tyńcu. W połowie tego stulecia przeszła w prywatne posiadanie Pełki Czarnego. W XV wieku przejęła ją rodzina Niemstów. Był to wówczas folwark rycerski. W XVI wieku i w I połowie XVII wieku Olchowa znajdowała się w rękach Brzezińskich, a następnie dziedzicem części wsi był Walerian Konarski. Odkońca XVIII wieku stanowiła własność Elżbiety Lenczewskiej - Lubienieckiej, zmarłej w 18l3 r. Następnie znalazła się w posiadaniu Teofila Dzikowskiego.
W latach l831 - 1856 właścicielem Olchowej był Alojzy Jabłonowski, uczestnik powstania styczniowego, który zginął w bitwie pod Komorowem. W II połowie XIX wieku Olchową przejęli Rylscy, a pod koniec tego wieku dostała się w ręce Ludwika Dolińskiego. Do zabytków w Olchowej zaliczony został dwór wzniesiony w początkach XIX wieku dla Katarzyny i Alojzego Jabłonowskiego i był następnie własnością Rylskich i Dolińskich. Remonty i przebudowy prowadzone na koszt kolejnych właścicieli miały niewielki zakres i nie zmieniły małego, skromnego dworu w "rezydencję". W początkach XX wieku dobudowano przed elewacją frontową prostą werandę, na którą wiedzie kilka stopni schodów.
Na skraju Kotliny Sandomierskiej, u podnóży wzniesień Pogórza leży wieś Olchowa, a po sąsiedzku Będziemyśl. Pejzaż bezleśny, teren lekko pofałdowany, pełen sadów, ciągnących się wzdłuż polnych dróg. Dzieje obu wsi sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o Będziemyślu pochodzi z 1409 roku i zawarta jest w akcie erekcyjnym kościoła w Łące.
HISTORIA PARAFII OLCHOWA
Początki
W roku 1985 z inicjatywy Rady Sołeckiej postanowiono wznowić działalność kulturalną. Na zebraniu powołano Komitet do Spraw Kultury. Celem tego komitetu było przywrócenie do życia działalności artystycznej na najbliższy okres czasu. W skład komitetu weszli:
- Przewodniczący - Bocheński Ignacy
- Z-ca przewodniczącego - Kmieć Edward
- Sekretarz - Długosz Alina
- Skarbnik - Przybek Krystyna
- Członkowie - Włodyga Ludwik Rój Władysław Basara Ryszard Szela Adam Szela Józef Polek Bogdan.
Pierwszym zaplanowanym przedsięwzięciem było przygotowanie do wystawienia „Jasełek" wg tekstu Lucjana Rydla. Do przedstawienia zaproszono około 32 osoby i utworzono amatorski zespół teatralny. Aktorom przydzielono role:
- Bocheński Ignacy - Herod, Maciek
- Pazdan Julian - Bartos, Kanclerz
- Sitko Czesław - Szymek, Marszałek
- Włodyga Ludwik - Lirnik
- Ziobro Edward - Wojtek, Żyd
- Rój Piotr – Jasiek
- Zawisza Jacek - Kuba
- Szela Łukasz - Pacholę
- Skorupa Agnieszka - Owczarka
- Koza Małgorzata - Anioł I
- Chełpa Magdalena - Anioł II
- Chełpa Katarzyna - Anioł III
- Mauer Aneta - Anioł IV
- Migała Renata - Anioł V
- Skiba Aneta - Anioł VI
- Ochał Henryk - Chudaczek
- Migała Włodzimierz - Boruta
- Basara Ryszard - Setnik